uslugi-swiadczone-droga-elektroniczna
Biznes,  E-commerce,  Twórca internetowy

Czy świadczysz usługi drogą elektroniczną?

Działasz w Internecie? Masz swoją stronę internetową? Sprawdź czy Twoje usługi to usługi świadczone drogą elektroniczną. Wiąże się to z koniecznością spełnienia obowiązków informacyjnych. Więcej przeczytasz w niniejszym wpisie.

Usługi świadczone drogą elektroniczną

Chodzi o usługi, które są świadczone:

  1. na odległość, czyli bez jednoczesnej obecności obu stron;
  2. na indywidualne żądanie odbiorcy usług,
  3. i oczywiście drogą elektroniczną, czyli przez wysłanie i odbieranie danych za pomocą systemów teleinformatycznych. Najprościej rzecz ujmując – przez Internet.

Jak to wygląda w praktyce?

Jako osoba posiadająca stronę internetową możesz oferować przykładowe usługi elektroniczne:

  • newsletter,
  • sklep internetowy,
  • platforma z kursami online,
  • możliwość rejestracji konta użytkownika w serwisie,
  • formularze kontaktowe,
  • możliwość zamieszczania komentarzy.

Jeżeli prowadzisz blog, to może zainteresuje Cię również wpis o tym, jak prowadzi blog zgodny z prawem.

Prawdopodobnie Ty również korzystasz z szeregu różnych usług świadczonych drogą elektroniczną, na przykład:

  • hosting,
  • poczta elektroniczna,
  • system mailingowy,
  • media społecznościowe,
  • programy do wystawiania faktur VAT,
  • systemy do realizacji płatności online,
  • komunikatory, np. Skype, Zoom, Teams,
  • narzędzia typu Canva.

Czy bezpłatny newsletter jest usługą świadczoną na odległość?

No dobrze, prowadzisz newsletter, ale nie pobierasz za to wynagrodzenia. Czy wobec tego świadczysz usługę drogą elektroniczną?

Jak najbardziej.

W definicji usług świadczonych drogą elektroniczną nie ma wprost wskazania co do wynagrodzenia za tego rodzaju usługi. Przyjmuje się jednak, że, aby mówić o usługach świadczonych drogą elektroniczną musi wystąpić element „odpłatności”. Nie chodzi jednak wyłącznie o wynagrodzenie pieniężne. A o każdą korzyść, którą Ty, jako dostawca usługi, możesz otrzymać.

Jedną z takich korzyści będą … dane osobowe osób, które zapisują się do Twojego newslettera.

Wobec tego, nawet jeśli nie otrzymujesz wynagrodzenia pieniężnego za swoje usługi, to nadal mogą być to usługi świadczone drogą elektroniczną.

Kim jest usługodawca usług świadczonych na odległość?

Skoro wiesz już na czym polegają usługi świadczone drogą elektroniczną, trzeba ustalić kto może je świadczyć, jako usługodawca.

Usługodawcą będzie osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która prowadząc, chociażby ubocznie, działalność zarobkową lub zawodową świadczy usługi drogą elektroniczną.

art. 2 pkt 6 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

Oznacza to, że usługi świadczone drogą elektroniczną są związane z działalnością zarobkową lub zawodową usługodawcy. Również wtedy, gdy mają one względem nich uboczny charakter, w tym niesystematyczny czy nawet incydentalny.

Działalność zarobkowa to taka, którą prowadzisz w celu osiągnięcia zysku (zarobku). Przykładowo jesteś fotografem, który sprzedaje presety do zdjęć lub ebooki z poradami dla początkujących. Albo zajmujesz się rozwojem marek osobistych i w ramach newslettera dzielisz się wskazówkami dotyczącymi rozwoju profili w mediach społecznościowych.

Są to działania poboczne, ale związane z działalnością główną. A zatem będziesz usługodawcą, a prowadzenie sklepu i mailing będą usługami świadczonymi drogą elektroniczną.

Działalność zawodowa to profesjonalna aktywność niebędąca wykonywaniem działalności gospodarczej. Przykładowo architekt, który nie prowadzi swojej firmy, dzieli się na blogu wskazówkami aranżacyjnymi mieszkań.

Usługodawca nie musi być przedsiębiorcą. Wobec tego możesz być usługodawcą również wtedy, gdy prowadzisz działalność nierejestrową czy hobbystyczną (jeżeli jest związana z działalnością zawodową).

Usługi świadczone drogą elektroniczną – jakie masz obowiązki?

Teraz już wiesz, że z usługami świadczonymi na odległość spotykasz się każdego dnia i na prawie każdym kroku. Pora na Ciebie, abyś teraz przeanalizował/a czy Twoje usługi są usługami świadczonymi na odległość.

Jest to ważne dlatego, że jako usługodawca musisz zrealizować obowiązki informacyjne wobec osób, które korzystają z Twoich usług świadczonych drogą elektroniczną. Przybierają one formę regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną.

Brak regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną może stanowić praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. W takim przypadku Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może nałożyć karę na przedsiębiorcę wysokości do 10% obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary. Również w przypadku nieumyślnego naruszenia. Nie jest to jedyne uprawnienie Prezesa UOKIK w takiej sytuacji.

O tym czym jest regulamin i jak go napisać przeczytasz w kolejnych wpisach.

Chcesz zweryfikować czy świadczysz usługi drogą elektroniczną?
Potrzebujesz pomocy przy napisaniu regulaminu?
patrycja-cydejko-stachowiak-radca-prawny-blog

Zapraszam do kontaktu
Patrycja Cydejko-Stachowiak radca prawny
tel. 883 541 564
e-mail: kancelaria@cydejko-stachowiak.pl

Photo by Glenn Carstens-Peters on Unsplash