świateczne-pierniczki
Prawo autorskie

Świąteczne pierniczki w sądzie

Jednym ze świątecznych elementów są pierniczki. Niektórzy korzystają z procedury przekazywanej od pokoleń w rodzinie. Jedni wybierają gotowe produkty, z których również mogą wyczarować ten przysmak. I choć często życzymy sobie Świąt w spokoju i zgodzie, to tym razem pierniczki stały się źródłem sporu.

Spór o świąteczne pierniczki


Dr. Oetker Polska Sp. z o.o. skierował do Sądu Okręgowego w Katowicach wniosek o zabezpieczenie roszczeń wobec FoodCare Sp. z o.o. w związku z wprowadzeniem do sprzedaży pierniczków świątecznych marki Gellwe. W ocenie Dr. Oetker Sp. z o.o. opakowanie pierniczków marki Gellwe było bardzo podobne do opakowania ich pierniczków, które funkcjonowało już na rynku. Dlatego też Dr. Oetker Polska Sp. z o.o. uznał, że działanie FoodCare Sp. z o.o. stanowiło czyn nieuczciwej konkurencji.

Pierniczki-swiąteczne
Materiały prasowe; źródło: oetker.pl
Po lewej: opakowanie pierniczków Dr. Oetker, po prawej: opakowanie pierniczków Gellwe


Co ze świątecznymi pierniczkami?


Sąd Okręgowy w Katowicach uwzględnił wniosek Dr. Oetker Polska Sp. z o.o. Postanowieniem z dnia 23.11.2020 roku zakazał spółce FoodCare Sp. z o.o. wprowadzania do obrotu pierniczków marki Gellwe w konkretnym opakowaniu będącym przedmiotem sporu, tj. z następującymi elementami na przedniej ściance:

  • zielone tło,
  • elementem graficznym przedstawiającym stos pierniczków dekorowanych białym lukrem, umieszczonym w dolnej połowie kompozycji,
  • oznaczeniem producenta znajdującym się na górze po lewej stronie,
  • nazwą „pierniczki” pisaną białą czcionką, umieszczoną w górnej połowie kompozycji,
  • wizerunkiem etykietki, na której na czerwonym tle są umieszczone informacje
  • dodatkowe.

Postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach obejmuje również zagrożenie nakazaniem zapłaty kary 10.000 PLN za każdy przypadek naruszenia przez FoodCare Sp. z o.o. powyższego zakazu poprzez dalsze używanie tego opakowania w obrocie gospodarczym.

Wyprodukowane opakowania pierniczków marki Gellwe zostały zajęte przez komornika.

Postanowienie jest nieprawomocne.

Sąd Okręgowy Katowice, sygn. akt XXIV GWo 22/20.

A co z innymi świątecznymi pierniczkami?


Czy to oznacza, że żadna inna firma niż Dr. Oetker nie może sprzedawać pierniczków świątecznych w proszku do samodzielnego przygotowania?

Może. Przedmiotem sporu był wygląd opakowania pierniczków marki Gellwe. Przypominał on istniejący już na rynku produkt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.