Prawo autorskie

Kultura w czasach zarazy #zostańwdomu

Obecnie mierzymy się z sytuacją wyjątkową. Nie będzie przesadą, jeżeli powiem, że sytuacja epidemiologiczna jest sprawdzianem dla nas wszystkich na wielu płaszczyznach. Daleka jestem od wpadania w panikę, wynoszenia ze sklepów wózków pełnych papieru toaletowego i makaronów. Zdecydowanie jestem jednak za tym, aby zachowywać się rozsądnie i odpowiedzialnie. Jednym z takich działań jest #zostańwdomu.
 

#zostańwdomu

 
Jeżeli masz możliwość, aby pracować zdalnie, to warto z niej skorzystać. Warto również odwiesić na wieszak swoje podróżnicze plany, a zakupy artykułów, które nie są nam teraz niezbędne, przełożyć na późniejszy czas. Damy radę również przetrwać kilka weekendów bez spotkań towarzyskich, zwłaszcza w dobie Messengera, whatup’a i social mediów.
 
Chodzi przede wszystkim o to, że nie jesteśmy, zwłaszcza w tym czasie, odpowiedzialni tylko za siebie, ale także za naszych bliskich, sąsiadów czy inne osoby, z którymi musimy mieć kontakt, np. sprzedawcy w sklepach, listonosze. Jeżeli zatem Twoja sytuacja Ci na to pozwala, zostań w domu, aby uniknąć zarażenia koronawirusem i dalszego rozprzestrzeniania go. O ile my sami możemy nie odczuć zbyt wielu dolegliwości w przypadku zarażenia się koronawirusem, to dla niektórych osób, być może również z naszego otoczenia, skutki mogą być poważne.
 
Przy okazji zakupów zaś warto jednak nie popadać w skrajność. Oczywiście każdy obecnie kupuje więcej niż zazwyczaj (aby ograniczyć wychodzenie z domu ?), ale czy na pewno potrzebujemy wózka pełnego papieru toaletowego albo 10 kostek masła czy paczek makaronu? Kupując na wyrost doprowadzimy do sytuacji, gdy osoby starsze (będące w szczególności w grupie ryzyka) w sklepach zastaną jedynie puste półki i będą mieć problem z zaopatrzeniem się w podstawowe produkty. Nie każdy ma bowiem pomoc osób, które wyręczą je w zakupach i pojadą na drugi koniec miasta w poszukiwaniu niezbędnych towarów.  W najlepszym zaś przypadku, szereg artykułów spożywczych kupionych na wyrost wyląduje na śmietniku…
 
Bądźmy zatem rozsądni i odpowiedzialni w tym czasie ?
 

 

Kultura w czasach zarazy

 
Odpowiedzialnym trzeba być również w przypadku korzystania z dóbr niematerialnych. Sytuacja epidemiologiczna nie powoduje zawieszenia przysługujących twórcom praw autorskich. Korzystajmy zatem z kultury w sposób odpowiedzialny, z legalnych źródeł. Zwłaszcza w tym czasie, który również dla twórców jest czasem bardzo trudnym.
 
To może Cię zainteresować:
Kim jest twórca w prawie autorskim?
Utwór w prawie autorskim
 
Wiele instytucji udostępnia swoje zasoby online (bezpłatnie). Informacje o nich pojawiają się na profilu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w serwisie Facebook.
 
Ciekawym przedsięwzięciem jest również Google Arts & Culture stworzony przez Google Cultural Institute. Do współpracy dołączyło ponad 500 galerii sztuki i muzeów z całego świata, których zasoby możecie teraz obejrzeć online. Wśród nich znajduje się m.in. British Museum w Londynie, Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, Guggenheim w Nowym Jorku czy Musée d’Orsay w Paryżu. W projekt włączyły się również polskie instytucje, takie jak Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku czy Muzeum Narodowe w Krakowie.
 
Warto zapoznać się również z polskim serwisem Ninateka.pl, w którym znajdziecie ponad 7000 darmowych plików audio i wideo, a wśród nich filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, zapisy spektakli teatralnych i operowych, koncertów, audycje radiowe i inne.
 
W serwisie Polona.pl, bibliotece cyfrowej, znajdziecie:
najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, na przykład Kronikę Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina czy rysunki Norwida i Witkacego. Są tu obiekty reprezentujące cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki.
– opis z serwisu Polona.pl
 
Sporo darmowych ebooków i audiobooków znajdziecie również w serwisach publio.pl, ebook.pl czy virtualo.pl
 
Świat kultury ma się całkiem nieźle w „onlajnie”, a zatem warto z tego korzystać (legalnie ?).
 
Jeżeli znacie jeszcze inne ciekawe miejsca w sieci udostępniające kulturę online, to podzielcie się nimi w komentarzach.