TWÓRCA W PRAWIE
Początek nowego roku to czas zmian. Przełom grudnia i stycznia jest okresem podsumowań kończących się ostatnich dwunastu miesięcy i przygotowań postanowień na Nowy Rok. I choć nie wszyscy się do tego oficjalnie przyznajemy, to zapewne i tak większość z nas takie listy tworzy.
Jak wynika z informacji wyświetlających się na Facebooku, wielu planuje w 2018 roku wziąć udział w wyzwaniach czytelniczych, filmowych, fotograficznych i rysunkowych, nauczyć się tańczyć, pójść do teatru albo muzeum, napisać piosenkę czy też wiersz. Niektórzy chcą stworzyć stronę internetową lub nauczyć się nowego języka. Na liście moich postanowień znajduje się m.in. ćwiczenie kaligrafii, którą zafascynowałam się jeszcze w 2017 roku. W wyborze nowych aktywności, które możemy podjąć ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia.
Jak noworoczne postanowienia mają się do prawa autorskiego?
Realizując swoje postanowienia noworoczne zapewne będziecie korzystać z szeregu utworów, które są objęte ochroną prawną, takich jak filmy, zdjęcia, książki, piosenki, programy, aplikacje i wiele innych. Możliwe również, że w czasie realizacji Waszych postanowień noworocznych powstaną utwory, a Wy zostaniecie twórcami. Niezależnie od tego po której stronie się znajdziecie, warto żebyście wiedzieli, jakie są prawa i obowiązki twórcy. W istotny bowiem sposób wpływają one na możliwość i sposób korzystania przez nas z utworów, z którymi mamy styczność na co dzień. Ten blog powstał właśnie z myślą o twórcach, a zatem spróbuję Wam te kwestie w prosty sposób wyjaśnić.
I choć ten wpis miał zacząć się inaczej, to właśnie tym noworocznym akcentem witam Was w 2018 roku na blogu. Zachęcam Was również do śledzenia Twórcy w prawie. Postaram się, aby wytrwanie w tym postanowieniu było dla Was i przyjemne i użyteczne.
Podzielcie się ze mną w komentarzach swoimi postanowieniami noworocznymi. Może są one związane z prawem autorskim bardziej niż myślicie 🙂
***
grafika pochodzi ze zbiorów własnych autora bloga.